Kiedy jesteś bez pracy i masz wiele wolnego czasu warto jest ten okres wykorzystać na zdobycie nowej wiedzy, która pozwoli nam podnieść kwalifikacje i zdobyć nowe zatrudnienie.
W urzędach pracy, bardzo często organizują szkolenia, jednak można też spróbować znaleźć coś we własnym zakresie i postarać się o sfinansowanie kursu ze środków PUP-u.
W tym celu warto zrobić rozeznanie, zastanowić się, w którym kierunku poszukiwać. Jeśli mamy smykałkę do prac ręcznych można wybrać szkolenie z wytwarzania rękodzieła, kurs krawiectwa lub florystyki. Jeśli mamy wyczucie smaku, można szkolić się w zakresie gotowania. Jeśli bliskie nam jest wyczucie stylu, możemy zrobić szkolenie na dekoratora bądź stylistę. Dla pasjonatów techniki są szkolenia z obsługi maszyn. Popularne są kursy uprawniające prowadzenie specjalistycznych pojazdów- podnośników czy wózków widłowych, sztaplarek, koparko-ładowarek czy samochodów z naczepami.
Dla osób mających cierpliwość i chcących pracować z komputerem polecić możemy szkolenie z kosztorysowania. Przeglądając ofertę w Internecie możemy wybrać spośród kilku ośrodków szkoleniowych. Większość z nich oferuje kursy wielomodułowe. Zaczynają się wykładem z teorii kosztorysowania, podstawowych zasad oraz terminologii. Kolejnym etapem jest warsztatowe szkolenie z obsługi programów do kosztorysowania. W zależności z jakim oprogramowaniem chcemy się związać do wyboru mamy kilka szkół. Najpopularniejszym wśród programów do kosztorysowania jest Norma PRO czy też Norma Standard. Produktami rozpoznawalnymi są również ZUZIA, Winbud, Rodos czy KOMA. Szkolenie z obsługi również są rozbite na 2 stopniowy cykl- szkolenie podstawowe oraz zaawansowane z obsługi owych programów.